Hydro druk

Black White Zebra Print Water Default Abstract Oil

Hydro druk czyli forma drukowania przy wykorzystaniu folii PVA i transferu wodnego, wykonywanego poprzez zanurzanie przedmiotów w wodzie z folią. Rezultaty takich prac są naprawdę ciekawe, a sama technika należy do dosyć prostych i używana jest już od wielu lat. Metodę hydro druku można stosować na różnego typu materiałach, ale jedynie w przypadku, gdy powierzchnia na której chcemy wykonać druk, jest odpowiednio przygotowana. Po wykonanym zabiegu możemy liczyć na dobry i długotrwały efekt.

www.deconova.pl
Projektowanie i wykańczanie mieszkań
Warszawa

Aby odpowiednio przygotować element do drukowania, należy go odtłuścić, odkurzyć, wysuszyć i wyszlifować. Na tak przygotowanym elemencie, folia ma dużo lepszą przyczepność. Przed nałożeniem folii w technologii hydro druku, należy nanieść odpowiedni podkład, bądź farbę bazową na element, która także powinna być odpowiednio zmatowiona, sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Na przykład dla włókien węglowych należy wybrać czarny kolor, gdyż jest to folia przeźroczysta, a dla motywu skóry węża, należy wybrać kolor jasny.

Przy technice hydro druk jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wykonać precyzyjnie, to nałożenie folii. Aby wykonać taki zabieg należy przygotować odpowiedni pojemnik z wodą w temperaturze 12-19 stopni Celsjusza. Ważne, aby pojemnik był wielkości odpowiadającej przedmiotowi pokrywanemu folią. Folię należy umieścić na wodzie w taki sposób, aby nie zostało pod nią powietrze. Folia powinna być zwrócona wzorem w stronę wody i pozostawiona na dwie minuty przed rozpoczęciem nakładania. Następnie przy pomocy rozpylacza należy nałożyć odpowiednią warstwę aktywatora z odległości 20cm i po pięciu sekundach zacząć zanurzenie danego przedmiotu. Aby odpowiednio nałożyć folię na dekorowany przedmiot, należy jednostajnym ruchem pod kątem 45 stopni zanurzyć go w wodzie, a przed wynurzeniem należy rozłożyć pozostałą część folii na powierzchni wody.

Teraz można przejść do spłukiwania przedmiotu wodą, w zależności od rodzaju materiałów może być to woda o temperaturze od 50 do nawet 150 stopni w przypadku materiałów takich jak metal. Zabieg taki należy wykonać, aby z przedmiotu usunąć wszystkie pozostałości tuszu.

Aby odpowiednio zabezpieczyć folię należy pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia, a następnie polakierować. Lakier nada błyszczącego wykończenia i odpowiednio zabezpieczy element od uszkodzeń. Tak przygotowany element z pewnością będzie cechował się ciekawy designem i raz pomalowany zachowa świeżość na długi czas.

Hydro druk daje naprawdę wiele możliwość oferując przeróżne motywy i różne wzory ich nakładania, dzięki czemu można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje.